Asociace inkasních agentur

Člen Federace evropských národních asociací inkasních agentur

Novinky.cz, 10.1.2014 – Falešní exekutoři okrádají vystrašené dlužníky

» Pondělí 13. ledna 2014 | Napsali o nás

Podvodníci jdou po zadlužených lidech a zneužívají jejich strachu z exekutorů a vymahačů. Vyplývá to z četných upozornění, která vydala Exekutorská komora, Asociace inkasních agentur, i ze zpráv policie.

Podvodníci se vydávají za falešné exekutory a vynucují si vstup do bytů. Šokované lidi děsí zabavením věcí, když okamžitě nezaplatí, nebo se na dálku přes e-maily vydávají za inkasní společnosti.

„Přibývá falešných exekutorů a podvodných vymahačů. Příčinou je i neznalost lidí. Identifikovat exekutorského vykonavatele lze sice poměrně jednoduše, jenže řada dlužníků se v rozrušení a pod tlakem výhrůžek nechá zmást,“ varovala Petra Báčová z Exekutorské komory.

Na sklonku roku Asociace inkasních agentur (AIA) varovala před vlnou podvodných e-mailových upomínek, žádající po adresátech zaslání kopií dokladů. V textu byla zmíněna Federace národních asociací inkasních agentur, nicméně šlo o podvrh, v němž figurovalo i smyšlené jméno JUDr. Jana Černého.

Podvodníci fikaně zvolili nižší částku smyšleného dluhu – 2400 korun. Je to totiž suma, kterou lidé velmi často skutečně dluží například za telekomunikační služby.

„Žádné kopie výpisů z účtů, občanských průkazů ani žádných dalších dokladů ale nikomu neposílejte!“ varovala mluvčí AIA Jana Tatýrková. Údaje lze totiž snadno zneužít k nasekání skutečných dluhů na vrub nic netušícího člověka.

Ukázkový případ
Ukázkový je již uzavřený případ šedesátileté ženy ze středních Čech, která řádně splácela regulérní půjčku. U dveří jí zazvonil třicetiletý muž, který se představil a prokázal průkazem soudního exekutora.

„Průkaz byl falešný, vyrobený z vizitky soudního vykonavatele, k ní muž přiložil svou fotografii a vše vložil do umělohmotného pouzdra,“ shrnula již uzavřený případ středočeská policie. Jenže takový falešný dokument laik na první pohled nepozná. Žena muže pustila dál do bytu s dalšími dvěma komplici.

Falešný exekutor podle všeho využil informací od svého známého, který lidem zprostředkovával nebankovní půjčky, především pak seniorům a lidem v exekucích, majícím nedostatečné příjmy na to, aby jim půjčili v bance.

Podvodník tak věděl, že žena má půjčku, a vyprávěl jí na první pohled přesvědčivou pohádku o tom, že mu má najednou uhradit zbytek této půjčky jednorázovou splátkou, na což si má vzít další půjčku, neboť ta stávající je již v exekučním řízení. Zároveň jí jako „zástavu“ sebral televizor a přehrávač.

„Holeček” stále uniká
S důchodkyní se domluvili, že ji dovezou k bankomatu, aby si vyzvedla 20 tisíc korun na úhradu vymyšlené exekuce. Žena ale během cesty k bankomatu zalarmovala policii a ta si na partičku počkala přímo v bytě seniorky. Většinou podvodníci ale tak snadno a rychle v klepetech neskončí.

Například ani na počátku prosince ještě nebyl policií zjištěn falešný exekutor vystupující pod jménem Marek Holeček, jehož řádění se provalilo loni v srpnu.

„Neznámý pachatel rozeslal obyčejnou listovní zásilkou fiktivní výzvy nazvané jako Poslední exekuční výzva před provedením fyzické exekuce podle § 47 odst. 1 OSŘ a tyto zásilky byly adresovány nejméně 1798 podnikajícím osobám na území ČR,“ sdělila policie.

Pachatel tak chtěl z lidí vylákat bezmála 20 miliónů. Zatím nikdo nebyl obviněn, takže ani nemusí být ještě konečné, kolik lidí a o kolik peněz v součtu skutečně obral.

Dostat navíc z falešných vymahačů peníze zpět je téměř nemožné. „Dlužník, který naletí nepravému exekutorovi, není prakticky nijak chráněn,“ potvrdila Exekutorská komora.

zdroj: http://www.novinky.cz/domaci/323984-falesni-exekutori-okradaji-vystrasene-dluzniky.htmlŘádní členové

ACZI Logo Alektum B4B Cash collectors
Creditone EOS
Fincollect Logo Finfix intrum justitia KRUK
LogiCall MBA Finance

Přidružení členové

APS Carback Debt Recovery Management
Finio a.s. Kordex Logo Rasmussen SAD Collection
Sigma Unidebt