Asociace inkasních agentur

Člen Federace evropských národních asociací inkasních agentur

Blesk: Obor inkasa pohledávek může kvůli legislativě EU zaniknout

» Úterý 21. října 2014 | Napsali o nás

Připravovaná evropská legislativa o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů, může znamenat zánik odvětví inkasa pohledávek. Na Fóru inkasního trhu 2014 to dnes řekl prezident Asociace inkasních agentur (AIA) Vladimír Gazárek.

Nejen klesající čísla z trhu, ale i neustálé změny podmínek ovlivňujících inkaso pohledávek, mají podle něj za následek nejistotu, co s tímto oborem bude v budoucnu a zejména se seriózními podnikateli v něm. Za hrozby pro věřitele označil připravovanou evropskou legislativu o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a populistické úpravy stanovení výše a způsobu přiznávání nákladů v soudním řízení a zavedení místní příslušnosti exekutorů.

„Zejména připravovaná evropská legislativa o ochraně fyzických osob povede ke zvýšení nákladů na správu pohledávek. Věřitelé i inkasní agentury budou muset změnit procesy, bude nižší vymahatelnost a mohou vznikat soudní spory vůči zpracovatelům osobních údajů. Důsledkem toho může v extrémním případě být až zánik odvětví inkasa pohledávek,“ dodal Gazárek.

Objem pohledávek předaných inkasním agenturám klesl loni o sedm miliard korun na 23 miliard korun. Na trhu bylo 1,7 milionu nových pohledávek, což je o 300.000 méně než o rok dříve. Průměrná výše pohledávky řešená inkasní agenturou loni klesla o 2380 Kč na 13.565 Kč. Pohledávky za domácnostmi činily 87 procent počtu pohledávek předaných do správy inkasním agenturám.

Asociace inkasních agentur byla založena v roce 2002 a od roku 2006 je členem FENCA (Evropské federace národních asociací inkasních agentur). Členové asociace jsou nejvýznamnější společnosti působící ve správě a inkasu pohledávek, které přijaly etický kodex, v němž se mimo jiné zavazují k přísnému dodržování zákonů ČR.

ZDROJ: http://www.blesk.cz/clanek/live-ekonomika/281268/aia-obor-inkasa-pohledavek-muze-kvuli-legislative-eu-zaniknout.htmlŘádní členové

ACZI Logo Alektum B4B Cash collectors
Creditone EOS
Fincollect Logo Finfix intrum justitia KRUK
LogiCall MBA Finance

Přidružení členové

APS Carback Debt Recovery Management
Finio a.s. Kordex Logo Rasmussen SAD Collection
Sigma Unidebt